All posts by Navan AC

Navan AC Inter Club Track & Field Sports Day Results

NAVAN ATHLETIC CLUB

INTER CLUB TRACK AND FIELD SPORTS DAY

RESULTS

SENIOR MEN

100M 1ST FRAN POWER Duleek & D 2ND PHILIP MEEHAN DO

3000M 1ST MARTIN HOGAN LE CEILE 2ND PHILIP MEEHAN DULEEK 3RD FRAN POWER DULEEK

TEAM DULEEK AND DISTRICT

LONG JUMP 1ST RAY CASSIN DULEEK AND D 2ND SAM POWER DO

JUNIOR MEN

100M 1ST CATHAL BYRNE ENNISCORTHY

LONG JUMP 1ST DONAQL KEARNS CUSHINSTOWN 2ND CATHAL BYRNE ENNISCORTHY

JAVELIN 1ST SHANE JOYCE CUSHINSTOWN 46.00M 2ND DANIEL FINLAY ST. PETERS

MASTERS MEN

100M 1ST RAY CASSIN DULEEK & D

3000M 1ST RAY CASSIN DULEEK & D

BOYS UNDER 16

800M 1ST ALAN MONAGHAN BOHERMEEN 2ND KYLE GALLAGHER NAVAN

LONG JUMP 1ST DANIEL GILL NA FIANNA

BOYS UNDER 15

100M 1st MARK SHELLEY FR. MURPHY 2ND SEAN HOGAN CUSHINSTOWN 3RD KYLE GALLAGHER NAVAN

200M 1ST CONOR McMAHON ARDEE 2ND ANDREW DALY MULLINGAR

LONG JUMP MARK SHELLEY FR. MURPHY 2ND CONOR McMLAHON ARDEE 3RD KYLE GALLAGHER NAVAN

BOYS UNDER 14

80M 1ST CONOR McMAHON ARDEE 2ND SHAND HANLY ST. BRIGIDS 3RD AaRON GRIMES RATHKENNY

600M 1ST SHANE HANLY ST. BRIGIDS 2ND EVAN BUTLER DUNSHAUGHLIN 3RD AaRON GRIMES RATHKENNY

HIGH JUMP 1ST CONOR McMAHON ARDEER 2ND CIARAN KEANE CUSHINSTOWN 3RD CONOR O’HALLORAN RATHKENNY

JAVELIN 1ST LIAM CONNAUGHTON DUNLEER 34.72M 2ND MARK JOYCE CUSHINSTOWN 3RD KYLE GALLAGHER NAVAN

BOYS UNDER 13

8OM 1ST DARAGH MARKEY FINGALLIAN 2ND THOMAS REILLY DUNSHAUGHLIN

600M 1ST ANDREW DALY MULLINGAR 2ND THOMAS REILLY DUNSHAUGHLIN 3RD DARAGH MARKEY FINGALLIAN

SHOT 1ST MARK JOYCE CUSHINSTOWN

LONG JUMP 1ST DARAGH MARKEY FINGALLIAN 2ND OISIN MILAND DULEEK & D 3RD AaRON CASSIN DULEEK AND D

BOYS UNDER 12

60M 1ST OISIN MILAND DULEEK & DISTRICT 2ND AaRON CASSIN DULEEK AND DISTRICT 3RD KEVIN CONWAY RATOATH

600M 1ST EVAN CUNNIFFE BOYNE

RELAY 1ST BOYNE

BOYS UNDER 11

60M 1ST ALEX O’SHEA NEWBRIDGE 2ND JACK CAROLAN BOYNE 3RD GAVIN HALTON NA FIANNA

300M 1ST EVAN CUNNIFFE BOYNE 2ND GAVIN HOLTON NA FIANNA 3RD ALEX O’SHEA NEWBRIDGE

LONG JUMP 1ST ALEX O’SHEA NEWBRIDGE 2ND TAGH HANRAGHAN NAVAN 3RD AIDEN GILL NA FIANNA

BOYS UNDER 10

60M 1ST IAN BYRNE BOHERMEEN 2ND KEVIN HOWARD 3RD CATHAL MONAGHAN BOYNE

TURBO JAVELIN 1ST SCOTT O’HALLORAN RATHKENNY 2ND CATHAL MONAGHAN BOYNE 3RD DANIEL McEVOY NAVAN

RELAY 1ST BOYNE

BOYS UNDER 9

60M 1ST CARL MILAND DULEEK & D 2ND ADAM BYRNE BOYNE 3RD MARK DUNNE BOHERMEEN

TURBO JAVELIN 1ST CONOR McEVOY NAVAN 2ND SEAN DALY MULLINGAR 3RD AIDEN BYRNE BOYNE

SENIOR WOMEN

100M KAREN DUNNE BOHERMEEN 2ND SAMANTHA POWER DULEEK & D.

400M KAREN DUNNE BOHERMEEN

LONG JUMP 1ST KAREN DUNNE BOHERMEEN

JUNIOR WOMEN

100M 1ST AISLING O’HARE NA FIANNA

JAVELIN 1ST E. LYONS MULLINGAR 2ND KELLY BRADY BOHERMEEN 3RD KATIE MATTHEWS RATHKENNY

LONG JUMP 1ST KATIE MATTHEWS RATHKENNY

3000M 1ST SHONA LISTER NAVAN

MASTERS WOMEN

100M 1ST KATHERINE MARKEY FINGALLIAN 2ND GERALDINE FINNEGAN DUNLEER

400M 1ST GERALDINE FINNEGAN DUNLEER

LONG JUMP 1ST GERALDINE FINNEGAN DUNLEER

3000M 1ST GERALDINE FINNEGAN DUNLEER

GIRLS UNDER 16

100M 1ST ROISIN BYRNE RATHKENNY

800M 1ST KATIE DALY MULLINGAR 2ND KATIE O’HARE NA FIANNA

JAVELIN 1ST EMMA J LYONS MULLINGAR 2ND CAOIMHE DOYLE CUSHINSTOWN

LONG JUMP 1ST ROISIN BYRNE RATHKENNY

RELAY 1ST DUNSHAUGHLIN

GIRLS UNDER 15

100M 1ST KATIE O’HARA NEWRY 2ND MICHEALA FORDE NA FIANNA

200M 1ST KATIE O’HARE NEWRY 2ND KATIE DALY MULLINGAR

SHOT 1ST AMY MANGAN SUNSHAUGHLIN 2ND MICHEALA FORDE NA FIANNA

LONG JUMP 1ST ZOE MOHAN CUSHINSTOWN 2ND MICHEALA FORDE NA FIANNA

GIRLS UNDER 14

80M 1ST NIAMH TENNETY ARDEE 2ND SARAH ENNIS NA FIANNA

600M 1ST ZOE MOHAN CUSHINSTOWN

HIGH JUMP 1ST ZOE MOHAN CUSHINSTOWN 2ND LEA O’SXHEA NEWBRIDGE 3RD AOIFE LENEHAN CUSHINSTOWN

JAVELIN 1ST AOIFE LENEHAN CUSHINSTOWN 2ND LEAH O’SHEA NEWBRIDGE 3RD SHAUNA WHITE CUSHINSTOWN

RELAY 1ST DUNSHAUGHLIN

GIRLS UNDER 13

80M 1ST TARA HETHERINGTON DUNSHAUGHLIN 2ND MOLLY McNAMARA DUNSHAUGHLIN 3RD PETRA REILLY DUNSHAUGHLIN

600M 1ST PETRA REILLY DUNSHAUGHLIN 2ND JANE LARKIN DO 3RDE AMY MANNING ARDEE

SHOT 1ST AOIFE RENEGHAN CUSHINSTOWN 2ND MOLLIE McNAMARA DUNSHAUGHLIN 3RD AMY MANNING ARDEE

LONG JUMP 1ST ABBY SHERIDAN ARDEE 2ND EMMA GLYNN SHERCOCK 3RD EMMA RENNICK TRIM

GIRLS UNDER 12

60M 1ST CORRINE KENNY ST. LAURENCE O’TOOLE 2ND TARA GALLAGHER NAVAN 3RD EMMA GLYNN SHERCOCK

600M 1ST CORRINE KENNY ST. L. O’TOOLE 2ND ABBY SHERIDAN ARDEE 3RD EMMA GLYNN SHERCOCK

RELAY 1ST NAVAN 2ND ARDEE

GIRLS UNDER 11

60M 1ST LILY GORMAQN TRIM 2ND EMMA GORMAN NAVAN 3RD CIARA MARKEY FINGALLIAN

300M 1ST LILY O’CONNOR TRIM 2ND KATIE HALPIN LUSK 3RD EMMA GORMAN NAVAN

LONG JUMP 1ST KATIE HALPIN LUSK 2ND SAIDHBY BYRNE CRANFORD 3RD LILY O’CONNOR TRIM

GIRLS UNDER 10

60M 1ST CIARA SMITH CUSHINSTOWN 2ND SAIDH BYRNE CRANFORD 3RD ROISIN BRENNAN ARDEE

TURBO JAVELIN 1ST SAIDHBE BYRNE CRANFORD 2ND EMILY McGRANE CUSHINSTOWN 3RD AMY BELLEW CUSHINSTOWN

RELAY 1ST CUSHINSTOWN 2ND AR DEE

GIRLS UNDER 9

60M 1ST AOIFE ROHAN DULEEK & D. 2ND SARAH MAXWELL DULEEK &D 3RD RUTH GILSBEY ARDEE

TURBO JAVELIN 1ST CIARA O’BRIEN BLACKROCK 2ND RUTH GILESPIE ARDEE 3RD ORLA CAROLAN ARDEE

Navan AC Inter Club Track & Field Sports Day

NAVAN ATHLETIC CLUB

CLAREMONT STADIUM, NAVAN, CO. MEATH

Inter Club Track & Field Sports Day

Sunday 23rd. June 2013

(Javelin Competition 10.30 am)

(Track & Field Competition 12.00 noon)

EVENTS

U/9 Boys & Girls 60m Turbo Javelin

U/10 Boys & Girls 60 m Turbo Javelin

U/11 Boys & Girls 60m 300m Long Jump,

U/12 Boys & Girls 60m 600m High Jump,

U/13 Boys & Girls 80m, 600m Shot Long Jump

U/14 Boys & Girls 80m 600m High Jump, Javelin

U/15 Boys & Girls 100m, 800m Shot, Long Jump

U/16 Boys & Girls 100m, 800m Shot, Javelin Long Jump

Novelty Event for Boys and Girls Under 8

JUNIORS ( U/17, U18, U19)

Men & Women 100m, 1,500m Long Jump, Shot Javelin

SENIORS

Men & Women 100m, 400m, 3000m Long Jump, Shot.

MASTERS

Men & Women 100m, 3000m, Long Jump

(Senior & Masters Men 3000m is a combined team event)(three to count)( at 3.30pm)

(Senior and Masters Women 3000m is a combined team event)(three to count)

INTER CLUB RELAYS (at 2.30pm)

Juvenile Boys & Girls under 10-12-14-16 4 x 100m (athletes can move up one year)

Junior (Men/Women) 4x100m Senior Men and Women Mixed 4 x 100m

Relays entry €5 per team

PRIZES First three in all events.

ADMISSION Adults/ Car €5 Children Free

Bohermeen 5k Results

Navan AC had 4 representatives at the Patrick Bell 5k road race organised by Bohermeen AC on Saturday 8th June in very warm sunny conditions. Mary Watters was first over the line in a time of 20:03 which was good enough to finish 2nd in the F45 category. Marie Reilly also picked up a prize as she was 3rd F55 in 23:46. Barry Watters ran a time of 20:15 while Alan Reilly continued his recent improvement as he claimed a new PB of 20:34.

Mary Watters and Marie Reilly at Bohermeen 5k
Mary Watters and Marie Reilly at Bohermeen 5k.
Photo by Peter Mooney @ http://www.flickr.com/photos/peterm7/sets/72157634010225199/

Ciara in All Ireland Final

Ciara Rooney represented Loreto, Navan (for the last time) in the Senior Girls 3000m final at the Aviva All Ireland School’s Championships in Tullamore on Saturday 1 June & finished in 6th place.

Ciara Rooney at Leinster Schools
Ciara Rooney at Leinster Schools

Aisling on form in Tullamore

Aisling Watters collected 2 medals at the Leinster U/23 Track & Field Championships in Tullamore on Sunday. She was 1st in the 100m Hurdles and then followed that up with a 2nd place finish in the 100m sprint. Well done Aisling.

Aisling Watters 2nd in Leinster U/23 100m at T&F Championships

2nd in Leinster U/23 100m at T&F Championships
Aisling Watters (393) 2nd in Leinster U/23 100m T&F Championships